czwartek, 26 kwietnia 2012

Anielski czas.


Zaczęła się zabawa w wycinanie  i malowanie Aniołków. 
Aniołów u nas w domu Ci nie brakuje a diabełków to już w nadmiarze, ale od przybytku głowa nie boli.
Tak naprawdę zaczął się okres przed komunijny i mamy kilka zamówień na symboliczne pamiątki.
Jesteśmy w tracie wycinania innych wzorów, ale czas nas goni, a nie mamy go w nadmiarze.

środa, 25 kwietnia 2012

Kolorowo mi.


Chciałbym mieć takie kolorowe samochody w garażu, czyżby  ulice nie były piękniejsze..., ale to tylko drewniany samochodzik. Samochody miały być wykorzystane na wsporniki pod półkę dla dzieci, ale zmiana planów. Powstały kolorowe pojazdy jako ozdoba do postawienia na półce. Jak to syn określił "no bomba..."



Dodatkowe fotki






Miłe, małe kotki.





Oto kolejne kociaczki, które zawitały w naszym domku. Kocia rodzinka się powiększa, dobrze , że to tylko drewniane  małe miłe koteczki. Co byśmy robili z taką gromadką...


















wtorek, 24 kwietnia 2012

Znacznik stolarski DIY

Podczas prac w drewnie niejednokrotnie się przekonałem nad wyższością znacznika stolarskiego nad ołówkiem stolarskim, zwłaszcza jeśli mam do wykonania precyzyjny detal i dokładne cięcie. Do dziś linie traserskie powstałe od znacznika stolarskiego można spotkać na starszych heblach. W przypadku mebli zazwyczaj znikają po potraktowaniu papierem ściernym. W wolnej chwili wykonałem takie dwa znaczniki.

Do ich zrobienia potrzeba nam: 
- stary brzeszczot od piły ramowej do metalu (taki właśnie użyłem ale z powodzeniem można użyć brzeszczotów od wyrzynarki, piły "lisi ogon", starego pilnika, starego dłuta). Ważne aby stal była dobrej jakości i dość twarda;
- kawałek drzewa akacjowego (lub innego twardego np. buk)
- klej epoksydowy dwuskładnikowy



O ile wykonanie rączki to niezbyt duża praca to wyprofilowanie ostrza wymaga już trochę gimnastyki. Polecam następującą kolejność: szlifierka kątowa, szlifierka stołowa, osełka do dłut, polerowanie na skórze. Obie strony powinny być ostre jak dłuto. Uwaga aby nie przegrzać metalu i tym samym nie rozhartować stali.

Jaka jest podstawowa zaleta takiego znacznika?
Na zdjęciu widać dwie linie: pierwsza narysowana ołówkiem a druga narysowana znacznikiem. Ta narysowana znacznikiem to ułamek ołówkowej.

Kolejna ciekawa rzecz: znacznikiem nacinamy włókna i przy piłowaniu krawędź rzazu nie jest szarpana lecz gładka.
Ostrze znacznika jest ma fazy tylko po jednej stronie, druga strona jest płaska. Dzięki takiemu profilowi, płaską stroną dotykamy liniału i nie ma praktycznie żadnej przerwy. Ołówek, nawet najlepiej zaostrzony odstaje od liniału o wiele więcej niż znacznik.

Porada: do trasowania linii z użyciem znacznika należy używać metalowego liniału.

Film obrazujący zalety używania znacznika: FILM


sobota, 21 kwietnia 2012

Serce dla MAMY



Wielkimi krokami zbliża się DZIEŃ MATKI, dlatego u nas tez produkcja i serduszkowe szaleństwo.
Serca małe duże i ogromniaste. Kolory dowolne byle były piękne. Moje zadanie to: wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, wycinaj, ............, reszta już nie dla mnie.








Wsporniki


Kolejne zamówienia zrealizowane.
Teraz czeka nas nie lady wyzwanie, wsporniki o długości podstawy 30 cm.
Wzór już mamy teraz tylko deski i wycinanie.
Wczoraj wyciąłem kolejne dwa wzory narysowane przez moją Ż. Mam jeszcze wycinać koty i anioły do sklepu, a remont sobie czeka ... No ale co się nie robi dla...


Wsporniki można zamówić. 
Cena 1 szt - 12 zł

Materiał: drewno sosnowe surowe
Wymiary: 13,5 cm x 17,5cm x 2 - 3cm

środa, 18 kwietnia 2012

Szafka malowana na biało i przecierana



To szafka zakupiona na allegro za drobna kwotę. Leżała sobie i leżała i leżała, była przekładana z miejsca na miejsce, aż tu pewnego dnia została rozebrana na części pierwsze przez moją Ż. Jak postanowiła ją przemalować tak też uczyniła. Szafka niepozorna, ale drewna w niej niewiele. Drewniane elementy to tylko drzwiczki o boczne wsporniki, pozostałość to sklejka i pilśnia.
Niestety nie mam zdjęcia jak wyglądała przed pomalowanie, ale myślę iż efekt końcowy jest  zadowalający. Prawda?

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

PIŁA SPEAR&JACKSON



Oto mój nowy nabytek z niedzielnego bazaru staroci. Piła ręczna SPEAR&JACKSON ze stajni SHEFFIELD do cięcia poprzecznego, tzw cross są w. Zęby dosyć drobne, wymagają ostrzenia. Spójrzcie na ten piękny medalion. Jest całkiem duży w porównaniu z medalionami innych firm. Stan całkiem niezły. Wymaga lekkiego tuningu ale na pierwszy rzut oka wygląda na to że nie będzie z tym większego problemu.


Oto trochę dodatkowych informacji i historii:
Spear & Jackson, Inc. jest jedną z najstarszych firm produkujących narzędzia ręczne. Skupia ona również inne popularne firmy jak np. Robert Sorby (narzędzia do toczenia drewna), Moore&Wright (narzędzia pomiarowe) oraz wiele innych. Główna siedziba firmy znajduje się na Florydzie. Korzenie firmy Spear&Jackson sięgają aż do roku 1760 kiedy to wytwórca tekstyliów John Love zdecydował się założyć wytwórnię stali w Sheffield w Anglii. Sheffield było zagłębiem produkcji stali ze względu na obfitość surowca. Do biznesu Johna Love przyłączył się zamożny kupiec Alexander Spear który pochodził z pobliskiej miejscowości Wakefield a nowa firma przyjęła nazwę Spear&Love. W następnych dziesięcioleciach firma postanowiła skupić się na produkcji pił. Biznes rósł. W 1814 roku do firmy dołączył nowy uczeń Sam Jackson który to okazał się zdolnym asystentem i w 1830 roku firma zmieniła nazwę na Spear&Jackson. Firma ma już ponad 252 lata i całkiem nieźle sobie radzi. Nie będę zanudzał tu całą historią i jej wynikami handlowymi, oczywiście jesli ktoś chce mogę dopisać dalszą część historii.



STANLEY no. 5



Stanley No. 5C Jack Plane



Wyprodukowano (lata): 1869/ 1984 

Długość: 14 cali (35,6 cm)

Szerokość ostrza: 2 cale
Budowa: żeliwo, rączka i gałka palisander
Wykończenie: lakierowane

Literka C w oznaczeniu oznacza że stopa jest żłobkowana. Takie rozwiązanie ułatwia pracę przy drewnie żywicznym.


Strug niczego sobie. Przy dobrze naostrzonym nożu sunie po desce. Jak widać robi też piękne  wiórowe loczki. Oj namachałem się już tymi strugami. Czy te deski muszą być takie nierówne?
Jedyne co jest w tym dobrego i pożytecznego to brak pyłu unoszącego się po pomieszczeniu.
Na pewno przy takim struganiu nie kurzy się tyle co przy cięciu i szlifowaniu. Nie no, skłamałbym gdybym powiedział że praca tym heblem nie jest przyjemna. Dzika rozkosz... Ma ktoś takie wiórki z heblarki elektrycznej? Raczej nie.
Jest jeszcze dodatkowy plus dla mojej Ż., ona zawsze coś wymyśli. Wykorzystuje wióra na włosy dla aniołów. O tym opowiem i pokażę w innym poście .....

Galeria sęków


Oto sęki z desek świerku skandynawskiego. Takie sęki mamy na podłodze. Teraz czeka mnie ich szpachlowanie, zacieranie mieszanką pokostu z pyłem.
Podłoga w jednym pokoju już położona teraz  pozostaje jej wykańczanie.

Charakterystyka drewna  świerkowego: jasny kolor, dobrze osadzone sęki, większość sęków ma niewielkie średnice,  dużą trwałość zapewnia prawidłowe suszenie i struganie, najpowszechniej stosowane drewno iglaste w Europie.

Pracowita niedziela

Kolejna pracowita niedziela. Nie ma chwili wytchnienia. Od samego rana nadrabianie zaległości w zamówieniach. Moja Ż.  jak tylko wstała wykańczała wsporniki, a ja bym tak poleniuchował. No ale jak!!!



sobota, 14 kwietnia 2012

Pracowity poranek


Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo pracowicie. Dzieciaki zamiast oglądać bajki, zajęły się malowaniem. Tak się dzieje kiedy zepsuje się telewizor. Jakoś nie specjalnie spieszy mi się z jego naprawieniem albo zakupem nowego bo to faktycznie pożeracz czasu. Sam rzadko oglądam TV bo przecież jest tyle przyjemniejszych i bardziej pożytecznych rzeczy do zrobienia...

Przyjemnego dnia.

piątek, 13 kwietnia 2012

Drewniana podłoga czyli kładziemy pierwsze deski


Po pracy pora zabrać się do pracy. Niestety nie ma ani chwili odpoczynku. W pracy praca w domu praca...
Nastąpił ciąg dalszy remontów mieszkania. Wypoziomowałem legary. Teraz przyjemniejsza część...kładziemy deski. Wczoraj dociąłem kilka desek na wymiar a dziś dokręcanie, dobijanie, stukanie i jęczenie.
Zaczęło się STUK...PUK.., sąsiedzi się bardzo ucieszyli jak zresztą było słychać po dudniących kaloryferach.
Postanowiłem dać znać i odstukałem (może to takie pozdrowienie ludzi pracy), jednak nie daję za wygraną mam czas do 22.00. Trzeba się uwijać. Niestety montaż desek nie idzie tak szybko jak ich docinanie. Wczoraj po pracy dociąłem ich chyba z 12 (w tym obróbka koło rurek od kaloryfera). Sporo pracy przede mną, mam jeszcze jeden pokój i cały przedpokój do roboty.  Ale już mam niedużo....

Drewniana podłoga - trochę teorii, czyli o pęcznieniu


Zanim przystąpiłem do tego posta trochę się nagrzebałem w Googlach żeby wyłuskać rzeczy istotne z punktu widzenia osoby która chce samodzielnie położyć podłogę.
Bardzo możliwe że osób zainteresowanych tematyką znajdzie się więcej i w tym właśnie miejscu powinni znaleźć to wszystko co może się okazać kluczowe przy podjęciu decyzji o własnoręcznym położeniu podłogi drewnianej.


Skurcz drewna i pęcznienie drewna

Skurcz jest tą właściwością drewna, która ma bezpośredni wpływ na zachowanie podłogi drewnianej pod wpływem wilgoci.
Skurcz drewna to jego skłonnośc do zmiany wymiarów w kierunkach ułożenia włókien pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Skurcz dzielimy na wzdłużny, styczny, promieniowy i objętościowy. Największe zmiany wartości wykazuje skurcz styczny, mniejsze w kierunku promieniowym, najmniejsze w kierunku wzdłużnym(najczęściej wzdłuż klepki).  
Skurcz objętościowy jest to zmiana objętości właściwej (gęstości) drewna i decyduje o jego stabilności. Im większa wartość skurczu objętościowego tym drewno jest mniej stabilne.




L (Longitudinal) - skurcz wzdłużny
T (Tangential) - skurcz promieniowy
R (Radial) - skurcz promieniowy
 
Kierunek skurczu i jego wartość w %
wzdłużny (L)
0,1-0,8%
promieniowy (R)
3-5%
styczny (T)
6-13%
objętościowy
7-22%

czwartek, 12 kwietnia 2012

Szafka na akcesoria łazienkowe - wykonanie UNPLUGGED


Szafka łazienkowa na specjalne życzenie mojej Ż. Całość wykonana "unplugged" bez użycia prądu, tylko hebelki, dłutka, ściski. Koronki na półkach to jej sprawka. Półki specjalnie w różnych odległościach na różnej wielkości akcesoria łazienkowe.

Drewno sosnowe, sczotkowane, bielone, przecierane watą stalową

Młode pokolenie...


Te zdjęcia mówią same za siebie.
To jedna z naszych pociech przy pracy.
Satysfakcjonujące jest to, iż nie boją się maszyn elektrycznych, młotków, hebli, praca z narzędziami taty wręcz ich cieszy. A potem ja szukam młotka i gdzie jest? Kto zgadnie...

Półeczki mojej Ż.


Moja Ż. to fascynat starych i małych bibelotów, moim zdaniem zbieraczy kurzu.
Jednak jest w tym coś co cieszy oko i ma swoją duszę. 
Jeździmy czasami na "ryneczek"- Starą  Rzeźnię, to raj dla mojej Ż.
Jak nie jedzie , albo jadę sam i nic jej nie kupię to jest strasznie nieszczęśliwa, wręcz promienieje od niej złosć  :(.

Ozdóbki, dzbanuszki, kwiatuszki, podstaweczki....trzeba gdzieś układać, więc wymyśliła mi do roboty półeczki.

Niedługo braknie wolnych ścian do ich wieszania.

środa, 11 kwietnia 2012

Koty



U nas w domu mała kociarnia.




Oczywiście kotki są na sprzedaż lub do adopcji ;)
Materiał - stara deska sosnowa

DUŻY KOT
Wymiary: 41x18x3cm
CENA: 30zł




MAŁY KOT
Wymiary:  15x18x3cm
CENA: 20zł

154-letnie dłuto Kirschenwerk


Wczoraj dotarło do mnie takie dłutko. Szerokość 40mm. Do pary ma 154 letni strug:)

Trochę czyszczenia, ścierania i nabierze walorów użytkowych. Rączka nie jest oryginalna i trzeba będzie pomyśleć o nowej.

Wygładzanie ostrza struga


Niedawno wykonałem przydatną rzecz do wygładzania/polerowania ostrzy strugów i dłut.
Na kawałku drewna naklejone są dwa paski skóry. Na jednym naniesiona jest pasta polerska w sztyfcie (zielona) a na drugim proszek polerski korundowy (w żółtym opakowaniu). Byłem pod wrażeniem jak szybko proszek potrafi doprowadzić ostrza do połysku. 

Pobijak z brązu - dla rzeźbiarza lub stolarza


NA SPRZEDAŻ - cena 150zł.  Mam jeszcze 5 sztuki.

Pozostało tylko 2 szt.

Pobijak wykonany z brązu i drzewa bukowego
Skórzane etui.
Wysokość główki 6cm
Średnica główki 46mm
Długość rączki 16,5cm
Waga 875g



wtorek, 10 kwietnia 2012

HOBEL KIRSCHEN 1858 rok - czyli 154-letni strug



To mój "nowy/ stary" nabytek, hebelek z nożem Kirschen 32 mm z  roku 1858. Podrasowany, stopa wyrównana. Nóż ostry jak brzytwa.

Dzisiaj dotarło do mnie dłutko Kirschen 38 mm, z roku 1858.

TO AŻ 154 LATA!!!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...