poniedziałek, 12 marca 2012

Piły japońskie - nowy nabytek

Wczoraj, zupełnie przypadkowo, udało mi sie kupić zestaw pił japońskich. Zestaw jest sygnowany przez niemieckiego producenta narzędzi, firmę DICK. Same ostrza i rękojeści są japońskie i produkuje je GYOKUCHO . Zestaw zawiera piłę DOZUKI, KATABA, RYOBA + pokrowiec jutowy. Piły są dość duże. Rękojeści wykonane z drzewa HINOKI (cyprys japoński) owinięte rattanem

Od góry:
- piła DOZUKI (grzbietnica) - grubość brzeszczotu 0,3mm. Nadaje się do cięcia wzdłuż i w poprzek włókien do głębokośic ograniczonej górnym usztywnieniem brzeszczotu. Doskonała do wczepów.

- piła KATABA (płatnica) - grubość brzeszczotu 0,6mm. Nadaje się do wszelkiego rodzaju prac ze wględu na grubszy brzeszczot i można ją uznać za uniwersalną. Można nią wykonywac długie i głębokie cięcia ale przede wszystkim w poprzek włókien.


- piła RYOBA - grubość brzeszczotu 0,45mm. Dwustronna. Z jednej strony zęby do cięcia poprzecznego a z drugiej do cięcia wzdłużnego

Specyfika pił japońskich polega na tym że cięcie materiału następuje przy ruchu w którym piłę ciągniemy do siebie. W tradycyjnych piłach europejskich cięcie następuje przy odpychaniu piły od siebie. Ruch ciągnący pozwala na zastosowanie w piłach japońskich dużo cieńszego brzeszczotu. Przez to brzeszczoty są bardziej odporne na pęknięcie i bardzo giętkie. Cienkie brzeszczoty to również wysoka precyzja cięcia. Używamy do cięcia dużo mniej siły niż w piłach europejskich.


Upierzona para




Robi się coraz bardziej świątecznie u nas.
Powiększamy grono hodowlane o barany, zające , gęsi, kury, koguty...



piątek, 9 marca 2012

Szaraki dwa...




Noc minęła, wstaje słońce,


A zajączek jak zajączek,

Wyszedł: z nory i na łące

Kica, skacze, mały pączek.








Zdjęcia z Galerii Kamy "W siódmym Niebie"






wtorek, 6 marca 2012

Stanley no. 9 1/2 - hebel, strug

Stanley no. 9 1/2 

jest jednym z moich ulubionych narzędzi. Bardzo poręczny i dobrze leży w dłoni. Jest to jeden z mniejszych strugów tzw. block plane. Wymiary:  długość 6",  szerokość 1 3/4" (152 x 44,5 mm). Ten maluch jest przeznaczony do uniwersalnego zastosowania. Nachylenie noża to 20-21 stopni. Jeśli chcemy heblować koniec deski w poprzek włókien to można do tego hebelka dokupić inny nóż i założyć go odwrotnie tak że w rzeczywistości kąt natarcia będzie mniejszy a jednocześnie pozwoli strugać bez wyrwań i strzępienia materiału. Hebelek ma regulację wysunięcia ostrza i regulację szczeliny przy ostrzu oraz regulację położenia ostrza prawo-lewo. Dobrze naostrzony jest bardzo precyzyjnym i wdzięcznym narzędziem.
Poniżej zdjęcia starszej  i nowszej wersji.

Tutaj można obejrzeć strug w pracy  Stanley 9 1/2 - w pracy


Nowa wersja.


http://www.stanleyhandtoolsmediakit.com/products/woodworking/photos/stanley-no-9-12-sweetheart-block-plane/
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...