wtorek, 6 marca 2012

Stanley no. 9 1/2 - hebel, strug

Stanley no. 9 1/2 

jest jednym z moich ulubionych narzędzi. Bardzo poręczny i dobrze leży w dłoni. Jest to jeden z mniejszych strugów tzw. block plane. Wymiary:  długość 6",  szerokość 1 3/4" (152 x 44,5 mm). Ten maluch jest przeznaczony do uniwersalnego zastosowania. Nachylenie noża to 20-21 stopni. Jeśli chcemy heblować koniec deski w poprzek włókien to można do tego hebelka dokupić inny nóż i założyć go odwrotnie tak że w rzeczywistości kąt natarcia będzie mniejszy a jednocześnie pozwoli strugać bez wyrwań i strzępienia materiału. Hebelek ma regulację wysunięcia ostrza i regulację szczeliny przy ostrzu oraz regulację położenia ostrza prawo-lewo. Dobrze naostrzony jest bardzo precyzyjnym i wdzięcznym narzędziem.
Poniżej zdjęcia starszej  i nowszej wersji.

Tutaj można obejrzeć strug w pracy  Stanley 9 1/2 - w pracy


Nowa wersja.


http://www.stanleyhandtoolsmediakit.com/products/woodworking/photos/stanley-no-9-12-sweetheart-block-plane/

3 komentarze:

 1. To w takim razie ja ograniczę się jedynie do sklejania i skręcania drewna i produktów drewnopodobnych ;) Jeszcze może nauczę się wycinać jakieś kształty i frezować. Myślę, że kolejnym etapem będzie dopiero Stanley ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki hebelek przydaje się na każdym etapie pracy a posługiwanie się nim jest na tyle łatwe że chętnie używa go moja Ż. Polecam i jeszcze raz polecam. Przydaje się bardzo do zaokrąglania/ fazowania kantów na deskach.

   Usuń
 2. Gain instant access to 16,000 woodworking plans.

  Teds Woodworking has more than 16,000 woodworking blueprints with STEP BY STEP instructions, sketches and blueprints to make every project easy and simple!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...