poniedziałek, 12 marca 2012

Piły japońskie - nowy nabytek

Wczoraj, zupełnie przypadkowo, udało mi sie kupić zestaw pił japońskich. Zestaw jest sygnowany przez niemieckiego producenta narzędzi, firmę DICK. Same ostrza i rękojeści są japońskie i produkuje je GYOKUCHO . Zestaw zawiera piłę DOZUKI, KATABA, RYOBA + pokrowiec jutowy. Piły są dość duże. Rękojeści wykonane z drzewa HINOKI (cyprys japoński) owinięte rattanem

Od góry:
- piła DOZUKI (grzbietnica) - grubość brzeszczotu 0,3mm. Nadaje się do cięcia wzdłuż i w poprzek włókien do głębokośic ograniczonej górnym usztywnieniem brzeszczotu. Doskonała do wczepów.

- piła KATABA (płatnica) - grubość brzeszczotu 0,6mm. Nadaje się do wszelkiego rodzaju prac ze wględu na grubszy brzeszczot i można ją uznać za uniwersalną. Można nią wykonywac długie i głębokie cięcia ale przede wszystkim w poprzek włókien.


- piła RYOBA - grubość brzeszczotu 0,45mm. Dwustronna. Z jednej strony zęby do cięcia poprzecznego a z drugiej do cięcia wzdłużnego

Specyfika pił japońskich polega na tym że cięcie materiału następuje przy ruchu w którym piłę ciągniemy do siebie. W tradycyjnych piłach europejskich cięcie następuje przy odpychaniu piły od siebie. Ruch ciągnący pozwala na zastosowanie w piłach japońskich dużo cieńszego brzeszczotu. Przez to brzeszczoty są bardziej odporne na pęknięcie i bardzo giętkie. Cienkie brzeszczoty to również wysoka precyzja cięcia. Używamy do cięcia dużo mniej siły niż w piłach europejskich.


2 komentarze:

  1. Co to wczepy? Kurcze, jakie to fajne wiadomości są, gdzie ja bym się o tym dowiedziała, jak nie u Ciebie, dzięki! Bardzo ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
  2. O KUrdę ! moze bym takie mojemu R na zająca sprawiła, droga to impreza i dostępna?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...