czwartek, 31 marca 2011

Wyrzynarka, włośnica Hegner - czy ktoś słyszał lub ma doświadczenie?


Właśnie rozmawiałem z jednym Panem od którego kupiłem narzędzia na Allegro i polecił mi do prac precyzyjnych taką oto wyrzynarkę Hegner. Gość zajmuje się od 40 lat odnawianiem starych mebli, zegarów itd.
Twierdził że wytnie spiralę o grubości 1 mm tą wyrzynarką w desce o grubości 40 mm z bardzo dużą dokładnością. Materiał nie "zjeżdża".

Link do strony producenta: http://www.hegner-gmbh.com/


Poniżej zdjęcie tej "cudownej maszynki":
2S Hegner Multicut - piła włosowa
Dane techniczne:
- ramię żeliwne
- stół płyta aluminium
- wysokiej jakości silnik do pracy ciągłej
- elektroniczna regulacja obrotów 400-1400 obr/min
- regulacja naprężenia brzeszczotu 
- odsysanie pyłu
Dane techniczne
Materiałymax. Grubość cięcia
przejście wzdłużne:460 mmIglaste65 mm
Wysokość pomieszczeń:65 mmLiściaste50 mm
Stół piły:435 x 230 mm, 45 ° / 12 ° obrotoweMiedzi, aluminium15 mm
Długość x szerokość:610 x 280 mmMosiądz, srebro10 mm
Długość skoku:2-suwowych, 19 i 12 mmIron6-8 mm
Silnik:230 V, 100 WattTworzywa sztuczne40 mm
Waga:około 19 kgPianki65 mm


wtorek, 29 marca 2011

"Zabawki" Lee Valley i Veritas - coś dla stolarza ;)

Do pocieszenia oka link do katalogu narzędzi Lee Valley.
http://www.leevalley.com/US/home/OnlineCatalog.aspx?id=68a078a2Stanley #3 and #4 Plane Tote - rączka do struga Stanleya - projekt Lee Valley

Zakupiłem niedawno okazyjnie strug Stanleya no. 4, niestety bez głównej rączki i na dodatek resztka śruby która przechodzi przelotowo przez rączkę, została w korpusie. Szukając w internecie gotowej rączki natknąłem się na projekt który może być pomocny przy odnowieniu i skompletowaniu takiego nrzędzia.

Klikając na obrazek otworzysz plik PDF


poniedziałek, 28 marca 2011

Konwersja cali na centymetry (inches convert to centimeters)

Wrzucam prostą tabelę konwersji cali na centymetry. Cal jest przecież podstawową jednostką używaną w stolarstwie ;)

Przyrządy do ostrzenia narzędzi (sharpening tool, sharpening jig)


W ostatnim czasie miałem trochę pracy w związku z ostrzeniem nabytych starych narzędzi. Ostrzenie wykonywałem za pomocą Stanley 16-050 Sharpening System. Zestaw składa się uchwytu mocującego nóż, osełki o dwóch gradacjach ścierniwa oraz oleju do ostrzenia. Koszt takiego zestawu oscyluje w granicach 50zł. Po użyciu nasuwa się kilka uwag co do tego zestawu:

- uchwyt wykonany trochę mało precyzyjnie, widoczne są niedoskonałości w obróbce poszczególnych części składowych,
- umocowany nóż ma tendencje do przesuwania na boki, zwłaszcza gdy silno naciskamy. Fakt ten ma istotne znaczenie gdy robimy fazę o innym kącie na nożu,
- osełka nie jest idealnie gładka, nieco wypukła na krawędziach co nie pozwala na dokładne naostrzenie noża. Po bokach (zwłaszcza w przypadku szerszych noży) materiał noża zostaje trochę bardziej wytarty. Osełka nadaje się do zmiany fazy ostrza ale nie do jego naostrzenia.
- brak podanej gradacji ścierniwa osełki, ostrze wymaga i tak wykończenia na materiałach o wyższej gradacji.
- brak podpory bocznej, gdyby była to łatwiej by można ustawić nóż w pozycji prostopadłej do podłoża,
- mały pojemnik z olejem, bardzo szybko można go zużyć. Osełka przy pierwszym olejowaniu chłonie duże ilości oleju,


Poniżej zdjęcie zestawu 16-050 Stanleya

Mój warsztat do ostrzenia narzędzi:
- płytka granitowa
- papier ścierny o różnych gradacjach
- filc
- pasta polerska
- osełki (niestety nie są to japońskie, belgijskie czy amerykańskie kamienie - o nich napiszę innym razem)
- Stanley 16-050
- osełki diamentowe
Wrzucam jeszcze link do pliku PDF o ostrzeniu narzędzi do pobrania tutaj


Jeszcze kilka informacji o porządnych materiałach do ostrzenia;
Kamień Arkanas
Jest to naturalny twardy kamień. Dzięki dużej twardości oraz gęstości polecany jest do wykańczania precyzyjnych ostrzy. Należy stosować go ze specjalnym olejem, który zabezpiecza powierzchnię kamienia przed zabrudzeniem - zatkaniem opiłkami metalu. Po zakończeniu ostrzenia powierzchnię należy dobrze oczyścić. Kamień ten pochodzi z Ameryki Północnej - jak nazwa wskazuje.

Kamień belgijski
Jest to naturalny kamień (tzw. biolit) o zawartości kwarcytów, które sprawiają, że ma właściwości ścierne. Jest jednak bardziej miękki niż Arkansas. Podobno złoża już się kończą i dlatego sprzedawany jest w cienkich bloczkach, podklejanych łupkiem. Stosuje się go z wodą.

Naturalne kamienie japońskie - bardzo dobre do ostrzenia narzędzi wykonanych z twardej stali węglowej. Kamienie przed użyciem należy moczyć w wodzie przez 5-10 minut, (im bardziej miałki kamień, tym krócej go moczymy). Przechowywane w pojemniku wypełnionym wodą, są zawsze gotowe do użycia.

Sztuczne kamienie japońskie. Mają bardziej otwarte pory niż kamienie typu Arkansas czy belgijski, co pozwala na znacznie szybsze ostrzenie. W zależności od typu (gradacji) nadają zarówno do ostrzenia wstępnego, jak i wykańczania ostrzy.

Kamienie ceramicze (syntetyczne). Najczęściej produkowane z tlenku aluminium Al2O3,  rzadziej z węglika krzemu. Ich jest mniejsza podatność na zapychanie oraz twardość zapewniająca ścieranie większości popularnych stali stosowanych współcześnie do produkcji narzędzi. Bardzo rozległy temat.

Osełki diamentowe. Najczęściej mają kształt metalowej płytki bądź owalnego pręta, na których osadzono pył z synetycznych diamentów. Podobno przy produkcji najtrudniejsze jest napylenie i trwałe osadzenie diamentowego proszku. Jest to uciążliwa technologia i obecnie na rynku diamentowych akcesoriów do ostrzenia noży liczą się właściwie tylko dwaj producenci – EzeLap oraz DMT. Niestety są to narzędzia drogie ale bardzo dobre.

czwartek, 24 marca 2011

Stolarstwo (woodworking) - trochę historii

Znaczenie wyrazu stolarstwo:
Stolarz - rzemieślnik wykonujący z drewna elementy budowlane, meble, przedmioty codziennego użytku. Pierwszy w Polsce cech stolarski powstał w 1489 w Krakowie. Rozwój meblarstwa wiązał się z rozwojem miast, a tym samym z rozwojem mieszczaństwa. Pierwszą szkołę meblarstwa stworzył w 1750 Stanisław Konarski. Do znanych stolarzy zaliczają się Simlerowie: Jan Jakub (ojciec), ur. w 1791 roku, zmarły w 1872, i Józef (syn), polscy rzemieślnicy produkujący meble o wysokim poziomie artystycznym i technicznym.

Notkę przysłała mi moja żona ;)

Szafka narzędziowa dawnego stolarza.


Ta szafka jest obłędna.Przygotowanie struga, hebla (niem. "hobel") do pracy

Trafiłem na interesującą ulotkę firmy FALCON (Australia) na której bardzo przejrzyście jest wytłumaczone jak odpowiednio należy przygotować strug do pracy. Przydatne są nazwy angielskie którymi opisano poszczególne części hebla (strug-hebel, będę tych nazw używał zamiennie). Skan przygotował Paul Womack.


Falcon - australijski producent narzędzi.

Części składowe struga

Wskazówki techniczne - jak prawidłowo naostrzyć nóż struga. W tabeli są również podane kąty ostrzenia w zależności od twardości obrabianego drewna.

Wskazówki techniczne - jak prawidłowo ustawić odchylak. W tabeli podane jest ustawienie odchylaka w zależności o żądanej jakości wykończenia powierzchni.

Gwintownica (threader) - stare narzędzie

Stare narzędzia mają to do siebie że różnią się od współczesnych. mają też jedną podstawową zaletę - nie były produkowane w Chinach ;) Co za tym idzie jakość wykonania jest bez zarzutu. Poniżej zdjęcie ciekawej gwintownicy. Wymiary gwintów 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12. Wymaga trochę czyszczenia z rdzy i zabezpieczenia przed korozją. Ogólny stan wygląda na dobry z "+". Na razie jej nie używam ale może uda mi się kiedyś wykonać próbę. Nie bez powodu umieszczam angielskie nazwy w tytule. Łatwiej czasem coś wyszukać w internecie na temat tego typu narzędzi (traktuję to jako podpowiedź i słówko do utrwalenia). Niemcy też produkowali dobre narzędzia i czasem będę umieszczał w tytule również niemiecką nazwę.
Dłuta Irwin Marples (chisels) - zakup na Allegro


Właśnie udało mi się kupić na Allegro dłuta renomowanej firmy Irwin Marples. Wymiary 32, 25, 19, 13, 10, 7 mm. Produkty tej marki są raczej trudno dostępne na rynku w Polsce. Trzeba je zapewne trochę podostrzyć i mam nadzieję że będą mi dobrze służyć. Podobno na uchwyty jest dożywotnia gwarancja.Porządnie poukładane dłuta...... i solidna skrzynka.


(to moje)

Pierwszy Blog

Nigdy wcześniej nie zajmowałem się publikowaniem moich aktualnych myśli na blogu. Może jednak pora ze względu na niedosyt informacji związanych z tradycyjnym stolarstwem. Zakładam ten blog chociażby z chęci wymiany doświadczeń z innymi użytkownikami internetu na temat starych narzędzi i technik stolarskich.

Prace które wymagały ode mnie manualnych umiejętności, nigdy nie były problemem. Chcę również poznać Wasze projekty i wymienić się spostrzeżeniam, uwagami, wnioskami które udało Wam się wysnuć podczas ich realizacji.

Na łamach tego bloga będę się również udostępniać własne materiały, które udało mi się zebrać.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...